Зневоднення - безшумний вбивця: вплив на мозок, дослідження та рекомендації

Чиста вода, жорстка вода, джерельна чи колодязна, газована чи дистильована – кількість різних видів питної води нескінченна. Але навіть при такій безлічі варіантів у всіх мислимих і немислимих уподобаннях вода все ще не дотягує до звання "популярного" в масах напою. Якби тільки більше людей знали про величезну небезпеку, яку ми наражаємо на наші тіла, коли перебуваємо в стані зневоднення, — можливо, вони б теж потягнулися за прозорою склянкою питної води замість банки газування з цукром.

Що насправді означає зневоднення? І скільки води нам справді потрібно пити щодня? Чи виправдовують дані досліджень прагнення пити дедалі більше води, як багато хто радить?

Виявляється, люди в наукових лабораторіях вже давно відповіли на всі ці питання, і все набагато складніше, ніж ви можете собі уявити. Почнемо з самого початку: що ж таке, власне, зневоднення?

Детальніше про зневоднення

У журналі Американського коледжу харчування йдеться, що зневоднення – це відсутність гомеостазу в організмі у зв'язку із затримкою надходження рідини, тобто організм перебуває у стані дисбалансу та потребує вологи, щоб продовжувати працювати на максимальній потужності. Або, простіше кажучи, для правильної роботи вашому організму потрібна вода.

Ви можете бути здивовані, почувши це (а може й ні), але людське тіло в основному складається з води - від 75% у немовлят і до 55% у людей похилого віку. Ваш мозок, зокрема, складається з неї на цілих 75%, і у разі зневоднення він фактично зменшиться в розмірах (поряд з багатьма іншими важкими наслідками недостатнього споживання води).

Які ефекти ми спостерігаємо?

У феноменальному дослідженні учасників і жителів Ер-Ріяда, Саудівська Аравія, одного з найбільш спекотних і посушливих регіонів планети, розташованого в самому серці Близького Сходу, вчені простежили за майже 400 чоловіками та жінками в торгових центрах на Півночі, Півдні, Сході та заході. арабської столиці, щоб дізнатися, що їм відомо про наслідки зневоднення.

Виявляється, уродженці Саудівської Аравії набагато більше обізнані про зневоднення та його наслідки, ніж можна було б подумати. Наприклад, результати показали, що як чоловіки, так і жінки знали його характерні ознаки. Це такі симптоми, як сухість губ, суха мова та спрага.

Однак, коли йшлося про менш відомі симптоми, виявилося, що більшість населення практично нічого не знала про них. Наприклад, це стосується церебральних ефектів зневоднення, які включають втому, відсутність зосередженості, головний біль, запаморочення, м'язову слабкість, прискорене дихання та м'язові судоми.

Що відбувається у мозку

В даний час дослідники в Китаї намагаються розгадати, як зневоднення позначається на мозку, і зрозуміти, якою є кореляція між зневодненим мозком і його розумовою ефективністю порівняно з не зневодненим. Те, що вони виявили, вражає і розплющує очі всім, хто страждає на хронічну втому або відсутність зосередженості - вашою ахіллесовою п'ятою може бути не здатність думати, а вміння добре зволожувати організм.

Під час знакового дослідження, яке доктор Чжан та його команда проводять у Китаї, вони виявили, що зневоднений мозок зменшується у розмірах приблизно на 0,55%. Це відбувається, якщо йому не дають достатньої кількості води протягом 16 годин. Однак при регідратації мозок збільшується на колосальні 0,72%.

Ця різниця у відсотках може здатися незначною, але насправді вона дуже показова, тому що говорить про те, що мозок може ставати не тільки значно меншим ("усихання" до 2%), але й значно більше, коли він повністю зволожений! Так, ви правильно почули — ваш мозок фізично більший і кращий, коли ви даєте йому достатню кількість води.

Ще кілька думок про зневоднення

Зараз ви, мабуть, думаєте: я напевно хочу мати більший мозок, ефективне тіло, та й взагалі – якщо не випивати свої 8 склянок води на добу, в організмі порушується практично все. Виявляється, це зовсім так. Жодних фіксованих восьми склянок! На те, скільки води потрібно вашому тілу, впливають рівень вашої активності, ваш особистий медичний анамнез і навіть ваш вік. І так, це правда, - жінкам потрібно трохи менше води, ніж більшість чоловіків.

Але краще дотримуйтесь іншого правила: пийте, якщо хочете пити, довіртеся своїй інтуїції – ваше тіло повідомить вас, коли і скільки води йому потрібно. Жодне дослідження чи медичний журнал не нададуть вам “ідеальну формулу”, тому що кожна людина має індивідуальну потребу в рідині, виявити яку здатні тільки ви самі і ваш лікар. А поки не забувайте довіряти собі і, якщо раптом відчуєте спрагу, замість солодкого напою, до якого ви звикли, сходіть за склянкою води – ваші мозок і тіло подякують вам пізніше.

Читайте також: Яку побутову техніку не можна підключати до генератора: фахівці розповіли, як урятувати свою електроніку