Новий ринок електроенергії: що може робити постачальник?

Оновлений Закон України «Про ринок електричної енергії» ініціював багато змін. Більшість з них вже запроваджені в повному обсязі та відпрацьовані на практиці. Споживачам, особливо непобутовим, буде корисним знати, яким чином тепер оформлюються відносини, та яку інформацію має надавати енергопостачальник у відкритому доступі.

Основа – комерційна пропозиція

Оскільки реформа ринку електроенергії перевела всі суб’єкти до ринкових відносин, кожен постачальник має право пропонувати свої послуги на власних умовах. Але він зобов’язаний прилюдно інформувати про свої тарифи. Для цього на офіційних сайтах компаній та відповідних майданчиках публікуються комерційні пропозиції. Це документи, що мають містити наступну інформацію:

  • Пропонований тариф. Якщо це диференційовані розцінки, то мають бути чітко вказані умови диференціації та відповідна вартість;
  • Територія, на якій компанія має право надавати послуги з електропостачання. Це визначається ліцензійними документами постачальника;
  • Механізми та терміни здійснення оплати. Вказується як дата виставлення рахунку, так і внесення коштів по ньому;
  • Механізм оплати послуг з розподілу (через постачальника чи напряму);
  • Штраф за порушення термінів оплати, його розміри та порядок сплати;
  • Зобов’язання компенсації споживачу за неякісне надання послуг та її механізм;
  • Наявність чи відсутність санкцій за дострокове припинення дії договору постачання;
  • Термін договору та умови, механізм його пролонгації;
  • Чи застосовуються пільги, субсидії, чи є можливість надавати послуги постачання захищеним споживачам.

Також у комерційну пропозицію (КП) можуть бути включені й інші положення, які стосуються безпосередньо надавання послуги. Важливо, щоб кожна така КП мала унікальну назву в межах одного постачальника.

Сортувати пропозиції компанія-енергопостачальник може як за тарифами, так і за способом оплати розподілу чи механізмом сплати (передплата, по факту, тощо). З комерційними пропозиціями мають бути оприлюднені також форма договору та заяви приєднання, які мають надаватися постачальнику разом з іншими документами для укладання договору.

Особливості формування тарифів

Оскільки новий ринок електричної енергії фактично звільнив споживачів від монополії постачальника, з’явилося й різноманіття цін. Але з метою дотримання принципів чесної конкуренції, вони регулюються, а саме середовище функціонує на підставі Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені відповідною постановою НКРЕКП.

В основі тарифу лежить рівноважна ціна, яка визначається на енергетичних біржах. Також обов’язково враховуються податкові витрати. Отже, постачальники не мають права відпускати електроенергію непобутовим споживачам нижче від її ринкової вартості. Це дозволяє реалізувати ідею нового енергетичного ринку, яка передбачає рівні права та рівні можливості у всіх його суб’єктів.