Надійне та тривале зберігання мільйонів тонн зерна - справа витратна та трудомістка. Щоб уникнути псування та втрат, вирощений урожай в силу біологічної природи зернових культур, необхідно прибрати в стислі терміни, і в залежності від стану зерна потрібно стислими темпами провести його післязбиральну обробку та забезпечити надійне зберігання у зерносховищі, докладніше дивіться на сайті https://life-bud.com.ua/zernosxovishha.

Слід зазначити, що в нашій країні більше половини врожаю зерна потребує негайної (за 2-5 діб) обробки, основні втрати його відбуваються на етапах збирання та післязбиральної обробки. В окремі роки в багатьох господарствах та регіонах вони досягали 10% обсягу зібраного врожаю.

Зернова маса - це жива система, що знаходиться в «рухомому стані», тому необхідно:

1.       при її обробці дотримуватися спеціальних режимів обробки,

2.       при зберіганні - безупинно стежити за процесом.

Особливу увагу слід приділяти попередженню псування зерна. Порушення оболонок, зародка, поява тріщин, подряпин, розкол зерна сильно позначаються на його якості. В зерні відбуваються біохімічні зміни, воно може зігріватися, що погіршує його споживчі властивості. В результаті дії мікроорганізмів та шкідників хлібних запасів зерно може стати навіть токсичним і буде непридатним на продовольчі або кормові цілі, не кажучи вже про використання його, як насіння. При неправильному зберіганні зменшується і маса зерна.

Зерносклади діляться на немеханізовані та механізовані

В немеханізованих зерноскладах всі роботи з зерном (завантаження, вивантаження) здійснюються за допомогою пересувної механізації. При необхідності зерносклади обладнують стаціонарними або переносними установками для активного вентилювання зерна.

З метою збільшення місткості зерноскладів та повної механізації робіт в місцях з низьким рівнем залягання ґрунтових вод (нижче 6-8 м від рівня підлоги) в деяких складах влаштовують котлован з похилими підлогами і заглибленою конвеєрної галереєю. Однак такі конструкції складів не виправдовують себе, так як рівень ґрунтових вод нерідко змінюється, а гідроізоляція виявляється ненадійною. У таких складах, як правило, засипають котловани, влаштовуючи горизонтальні підлоги.

До механізованих та напівмеханізованих зерноскладів зазвичай прив'язані приймально-очисні, сушильно-очищувальні або відвантажувальні вежі. Такі поточно-механізовані лінії дозволяють здійснювати приймання, очищення, сушіння, зберігання та відпуск зерна, в тому числі насіння олійних культур. Вони здатні здійснювати один або кілька оборотів зерна (до складської місткості) на рік.