Так коли ж, коли починати читати дитині книжки? При всій повазі до психологів, навряд чи варто нападати з книжкою на новонародженого немовля. Це не виключає необхідності і користі спілкування. Говоріть з дитиною, щоб і дитина скоріше заговорила з вами, розповідайте вірші і казки, співайте пісеньки. Але, будемо чесні, чи багато ви їх пам'ятаєте? Віршів і казок?

Якщо ви - джерело народної мудрості, то, безумовно, можна обійтися поки без книжки. В іншому ж випадку книги в магазині стануть вам прекрасною підмогою. Казки, вірші, побрехеньки, історії, лічилки, потішки - в книжках знайдеться все. Діти дуже сприйнятливі до рими, вірші припадуть до смаку майже кожному малюку. Але можете читати йому хоч романи, дітям не просто подобається чути голос близьких, люблячих людей, їм це необхідно.

Маючи намір ж подружити дитину з книгою всерйоз, слід враховувати як загальні етапи розвитку дітей, так і індивідуальні особливості вашого малюка. Щоб допомогти розібратися, з якого віку починати читати книжки, ми пропонуємо невелику шпаргалку по віковим групам.

Вік 3 - 6 місяців

Малюк починає повзати, вивчати предмети, лепетати. Читати йому або розповідати, ось в чому питання? Розповідайте! На цьому етапі найкраща книга для нього - це ви. Розповідайте те, що пам'ятаєте напам'ять, знайомі з дитинства казки, улюблені вірші. Вивчіть нові: потішки, пісеньки, надокучливі казки (хіт на всі часи - казка про білого бичка, яку пропонує дитяче видавництво, але їх, насправді, багато).

Діти люблять повторення (в цьому у вас ще буде час переконатися). І, на майбутнє, якщо малюк просить, не відмовляйтеся в п'ятисотий раз прочитати казку про курочку Рябу, не гнівайтесь на нього. Повтори допомагають дітям засвоїти не тільки нові слова, а й мовні звороти, побудову фрази.

Почитати книжку можна перед сном, а протягом дня розповідайте:

  • поки збираєтеся на прогулянку,
  • граєте зі своїм карапузом,
  • одягаєте або купаєте його.

Він буде відгукуватися, відповідати вам (нехай поки тільки бу-бу і га-га), а ви звертайтеся до нього по імені. Гарна ідея на перше читання це вставляти ім'я свого малюка, з нагоди, в віршики (наприклад - а ворота скрип та скрип, а наш Петя / Оля спить так спить).

Що ж стосується взаємодії з книгою, то, будемо чесні: в цьому віці діти найбільше люблять їх гризти. Тому краще купіть дитинці брязкальце або прорізувач для зубок, а ось собі - хороший збірник малишових віршиків, він вам здорово стане в нагоді.