Найдовший день у році: дата і традиції літнього сонцестояння

День літнього сонцестояння має найбільшу тривалість у році. Після його настання світловий день починає повільно скорочуватися.

Це свято має давнє коріння, тому з ним було пов'язано безліч обрядів і традицій. Деякі з них дійшли і до наших днів.

Літнє сонцестояння - що відбувається цього дня

У день сонцестояння в північній півкулі нашої планети Сонце доходить до найпівнічнішої точки і ніби завмирає там. З цього моменту в північній півкулі починається літній період. Водночас у південній півкулі воно розташоване в найпівденнішій точці, і це день початку зими.

Коли відбудеться

У 2023 році літнє сонцестояння відбудеться 21 червня. Тривалість світлового дня становитиме 16 годин 26 хвилин, ніч триватиме всього 7 годин 34 хвилини. Схід Сонця відбудеться о 4:47 за київським часом, захід - о 21.14.

Обряди, традиції

В Україні день літнього сонцестояння практично збігається зі старовинним святом Івана Купала. Після навернення Київської Русі в християнство, його стали святкувати 24 червня. За старим стилем це було 7 липня. Але, незважаючи на розбіжність дат, традиції збереглися досі.

Деякі дівчата і зараз ворожать у цю ніч на судженого, молоді люди стрибають через багаття, а в нічному лісі шукають містичну квітку папороті.

Що робили цього дня наші предки

Серед предків українців були поширені повір'я, згідно з якими потрібно було чинити певним чином, щоб увесь рік бути здоровим і багатим.

Ось деякі з них:

  • встати вранці якомога раніше;
  • умитися свіжою росою;
  • зібрати польові квіти і сплести з них вінок;
  • обливатися водою;
  • збирати лікувальні трави.