• Головна
  • В Україні хочуть скасувати використання по батькові: яка причина
15:13, 28 травня
Надійне джерело

В Україні хочуть скасувати використання по батькові: яка причина

Фото: (Getty Images)

Фото: (Getty Images)

Останніми роками в Україні все частіше надходять пропозиції відмовитися від імені по батькові. Такі радикальні заклики лунають у провідних університетах країни, ведуться обговорення у соцмережах, українці створюють відповідні петиції. Насправді це не новий тренд, і на цю тему українські науковці сперечаються вже багато років, пише BBC Україна.

Причини таких закликів різноманітні. Найчастіше потрібність відмовитися від по батькові пояснюють тим, що це є застарілою традицією та мовним пережитком. Також ініціатори наголошують, що в більшості країн Європи не використовують в іменах прив'язку до одного з батьків.

Але основний аргумент – нібито по батькові – це російська традиція. Тому українці мають бути "ближчі до європейців і далі від країни-агресора".

Чи дійсно по батькові – російська традиція

Проте насправді, як стверджують історики та мовознавці, імена по батькові виникли ще за часів хрещення Русі, ще задовго до появи Москви. Ще у 1958 році мовознавець, історик і лексикограф Іван Огієнко, який жив за кордоном і переслідувався радянською владою, писав, що думка про те, ніби імена по батькові – це московський вплив, є історично неправильною.

Простий народ, звичайно, зве один одного тільки по імені, але осіб поважних зве ще й по батькові, - і це не з якогось московського впливу, а виключно по власній традиції, що живе в нас уже над тисячу літ, – писав Огієнко.

Також багато українців хибно вважають, що імені по батькові немає у ЄС. Але іспанці у своєму повному імені мають як ім'я матері, так і батька. А ісландці не мають прізвищ – тільки ім'я матері чи батька плюс закінчення "сон" (син) чи "доттір" (донька).

Чому ми повинні дарувати свою традицію росіянам? Ми навпаки маємо боротися за своє і доводити, що це історично і глибинно наше, – каже Ірина Єфименко, кандидатка філологічних наук з Інституту української мови.

Проте останні тенденції показують, що навряд чи так налаштовані більшість українців. За прогнозами Олександра Скопненка, кандидата філологічних наук з Інституту мовознавства, за 50 років ім'я по батькові в Україні остаточно занепаде. Він зазначає, що зараз склалася тенденція вважати не українським все, що збігається з російською мовою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#скасування по батькові
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...