Пункція яєчників – це частина протоколу ЕКЗ, найважливіший її етап. Суть процедури полягає у вилученні дозрілих яйцеклітин, які надалі поміщають у сприятливе середовище для підготовки до штучного запліднення.

Якщо ви активно вивчаєете тему екстракорпорального запліднення і цікавитеся у пошуковику "еко вагітність ціна", "екз відгуки" тощо, то даний матеріл буде вам у нагоді.

Як проводиться пункція фолікулів

Пункція виконується після гормональної стимуляції. Якщо з овуляцією все гаразд, то клініки ЕКЗ в Україні пропонують провести екстракорпоральне запліднення у природному циклі.

У будь-якому випадку дозрівання яйцеклітин контролюють, відстежуючи рівень естрадіолу в крові та роблячи УЗД. На початковому етапі ультразвукове дослідження проводиться раз на 4-5 днів, ближче до овуляції його роблять частіше - щодня або через день. При дозріванні фолікулів вводять гормон ХГЛ та через 34-36 годин виконують пункцію.

Процедуру проводять трансвагінально, контролюючи маніпуляції за допомогою УЗД, у стерильних умовах операційної палати. Для цього в піхву вводиться ультразвуковий датчик з аспіраційною голкою, якою через стінку піхви проколюють всі дозрілі фолікули спочатку на одному яєчнику, потім на іншому. Фолікулярну рідину разом з яйцеклітинами відсмоктують вакуумним насосом. Жінка при цьому не відчуває болю, тому що перебуває під анестезією.

Біоматеріал поміщають у живильне середовище та відправляють у лабораторію, постійно підтримуючи температуру 37°C. Процедура займає у середньому 20 хвилин.

Це малотравматична маніпуляція і ускладнення рідкісні. Проте після пункції за пацієнткою спостерігають протягом найближчих 2 годин та після контрольного огляду відпускають додому. Жінці, яка щойно перенесла наркоз, слід подбати про супровід.

Підготовка до пункції

Готуючись до пункції яєчників, слід дотримуватися простих рекомендацій:

  • Прийняти душ перед днем ​​процедури та безпосередньо в день проведення пункції.
  • На 2-3 дні відмовитися від алкогольних напоїв, куріння, кави та інтимної близькості.

Норми та ускладнення після пункції

Нормою після пункції вважаються:

  • мажучі кров'янисті виділення;
  • дискомфорт чи невеликий біль унизу живота.

Виражений біль і підвищення температури можуть бути ознаками ускладнень, що розвиваються.

Можливі ускладнення після пункції яєчників:

  • запалення сечового міхура чи придатків;
  • кровотечі;
  • ушкодження внутрішніх органів голкою;
  • гематоми внутрішньої поверхні піхви та порожнини малого таза.

Помітивши підозрілу симптоматику, необхідно негайно звернутися до лікаря.