Невідомі подвиги генерала Грицака в АТО

6 червня Верховна Рада України відхилила подання нового президента України Володимира Зеленського щодо відставки голови Служби безпеки України Василя Грицака. За його відставку проголосували лише 78 депутатів. Про внесок Василя Грицака в історію російсько-української війни розповідають на сторінках «УКРОПу», передають Патріоти України.

2 червня 2015 року Василь Грицак призначений головою Служби безпеки України. Його підтримали 340 депутатів Верховної Ради.

Василь Грицак не очікував отримати Героя України. Як стверджують поінформовані джерела з близького оточення голови Служби, Грицак з певним здивуванням сприйняв цю звістку, вже тривалий час його стосунки з Петром Олексійовичем не можливо було називати добрими. Причина, мабуть, відома багатьом, впливове оточення Порошенка поставило в СБУ своїх людей, без згоди голови, для вирішення своїх бізнес-інтересів. Це безумовно підірвало імідж Служби, чого вартують скандали з одіозними Демчиною та Сємочкою, звільненням Віктора Трепака у зв’язку зі справою «діамантових прокурорів».

У 2014 році Василь Грицак, на той час генерал-полковник СБУ, повний кавалер ордена «За заслуги», прийняв пропозицію очолити підрозділ безпеки виборчого штабу кандидата в президенти України Петра Порошенко. Працювали не за гроші, а на результат. Після перемоги на виборах президент Порошенко пропонує Грицаку, мабуть, «найжирнішу» посаду в СБУ – першого заступника голови-начальника Главку «К» (слід зауважити, що на той час Службу вдруге очолив випускник російського інституту розвідки імені Андропова Валентин Наливайченко). Але Василь Грицак відмовляється і її займає Юрій Артюхов.

Не коливаючись генерал дає добро їхати на Донбас для керівництва антитерористичною операцією. На той час ситуація на Сході була надкритичною, сепаратизм буяв, як амброзія. Банди Гіркіна вільно прогулювались від Слов’янська до Донецька, «російська весна» намагалась завершитись парадом «народних республік». Потрібен був новий рішучий та відчайдушний керівник АТО, спроможний призупинити цю вакханалію.

Указ про призначення генерала Грицака першим заступником голови – начальником Антитерористичного Центру при СБУ надійшов надвечір. Вночі він отримав три АК та боєкомплекти, «афганські броніки», дещо вже морально та фізично застарілі. Камуфляж віддав Борис Боліоз, на даний час керівник Департаменту по роботі з особовим складом. А зранку генерал разом з помічникомначальника ЦСО А СБ України Анатолієм Новаком та своїм незмінним водієм вже був в Краматорську.

За порівняно короткий період в зоні АТО вдалось вгамувати сепаратистський шабаш, почались зачистки в «сірих» зонах, розвідувальні рейди, знешкодження диверсійних груп, виявлення та затримання ворожої агентури. У багатьох таких, ризикованих для життя заходах, приймав безпосередню участь Василь Грицак.

Під керівництвом генерала Грицака було започатковано процес обміну військовополонених та заручників. З початку агресії сотні наших бійців потрапили у ворожий полон, чимало з них загинуло там від рук нелюдів, було розстріляно, закатовано. Сам «Моторола» не приховував того, що особисто стратив 15 полонених. «Мне пох…й, в чем меня обвиняют. Я 15 пленных расстрелял. Без комментариев. Хочу - убиваю, хочу – нет», — цинічно завив кат. Помста застигла душогуба в ліфті.

Здається доречним нагадати про одну з операцій по звільненню заручників. Вона була проведена 10 вересня 2014 року.

Перемовини йшли вже кілька днів, бойовики «ДНР» пообіцяли віддати 11 військовослужбовців. На той момент свої домовленості українська сторона виконала. Хлопців мали 9 вересня 2014 року о 16 годині перевезти на «нейтралку», на пост ДАІ в Майорську, поруч з Горлівкою і залишити. Проте переговори зайшли в глухий кут — бойовики відмовилися виїжджати на «нейтралку», кілька разів змінювали умови, а в кінці зажадали зустрітися в Горлівці о півдні наступного дня, гарантувавши при цьому безпеку.

О половині дванадцятої 10 вересня пролунав дзвінок. Телефонував Андрій, польовий командир ДНРівців, їх знову, щось не влаштовувало і він, знову почав волати по телефону. Слухавку у перемовника Юрія взяв Сергійович. Він вгамував сепаратиста. Потім дав команду висуватися: колона у складі з двох бусів і УАЗа «Патріот» вирушила у Майорськ, на «нейтралку». Всього сім «альфівців», перемовник і Василь Грицак (за кермом буса був Анатолій Новак — позивний «Квадрат», який зараз призначений керівником спецназу АКБ України). Два резервні буса, з вісьмома «альфівцями», залишилися на нашому блокпосту.

Під’їхавши до колишнього посту ДАІ у Майорську, Юрій знову набрав командира сепаратистів і передав трубку генералу. Розмова була на підвищених тонах. Донецький польовий командир люто пригрозив: «Або їдете за своїми в Горлівку, або по слухавці ви почуєте як ми їх розстріляли». Телефон працював у режимі гучного зв’язку і всі, хто був поруч, почули цю загрозу чітко. Бойовики дали п’ять хвилин на прийняття рішення. Тоді генерал запитав у перемовника — «Ти готовий»? Той зніяковіло відповів: «Якщо треба, то готовий». В його голосі відчувався страх.

Через 5 хвилин тягучої паузи Грицак зняв з себе автомат, польову куртку з пагонами, взяв у «Квадрата» дві гранати, пістолет, підійшов до хлопців і сказав: «У мене вже дорослий син. А ви повинні виростити своїх дітей». На протести з боку старшого «Альфи» і «Квадрата», додав — «Це моє рішення».

Генерал сів в «Патріот» і натиснув на газ, на останок віддавши розпорядження «прикривати на виході». Гранати з розціпленими вусиками, він поклав в кишеню дверей. Машина спрямувала в Горлівку.

Загалом Грицак був відсутній більше години, яка здалась вічністю для тих залишився. Тим часом було негайно підтягнуто дві резервні машини, група максимально наблизилися до блокпосту на в’їзді в Горлівку. Приблизно через 40 хвилин очікування, деякі гарячі голови з «Альфи» стали наполягали на «заході» в місто. Не треба нікому, напевно, пояснювати, що цинки з патронами були розкриті, гранатомети і інший боєкомплект були в повній готовності.

Пізніше стало відомо, коли Грицак під’їхав до Нікітського (район Горлівки), там його зустріли двоє на «Ниві», в балаклавах. Бойовики обшукали його, після чого наказали чекати. А через кілька хвилин бойовики скерували рухатися за ними. За Нікітським ринком, об’їхавши з правого боку підірваний міст, зупинилися та вийшли з машини. Посипалися питання: «Прізвище» … «Військове звання» … «Підрозділ» … Один з бойовиків знімав все на відео. Після трихвилинної перепалки Грицак відрізав: «Я приїхав не знайомитися, а забрати наших хлопців. Ви віддаєте наших?».

Здаватись сепаратистам живим генерал не мав наміру, дві гранати лежали поруч, на відстані протягненої руки.

Лише після цього заручників вивели.

На запитання: «Це наші військові?» — сепаратисти відповіли: «Ні, військовополонені. Але всі вони коригувальники вогню. Не хочеш, не бери!». У цей момент їх відеооператор став голосно коментувати те, що відбувається: «Знімаємо процес передачі військовополонених української армії».

Після того, як всі сіли в машину стали виїжджати з Горлівки. Рухались повільно з включеними «аварійками». На ті хвилини звільнені ще не до кінця усвідомлювали, що відбувається, вони не вірили в те, що їхні страждання вже закінчилися, що вони через кілька хвилин вийдуть з пекла…

Звільнених було шестеро: жінка та п’ятеро чоловіків, серед яких було двоє з Києва, один з Горлівки, ще був один з Костянтинівки.

«Як тільки ми рушили з місця, повертається до нас військовий, в камуфляжі, і питає – «Хто з вас військовий офіцер?».

Ми все зробили круглі очі і відповіли, що ніхто. «Це ж треба, нас знову вони обманули» — каже. «Взагалі-то, щоб ви правильно зрозуміли, спецоперація була проведена, щоб звільнити поранених українських офіцерів».

Кілька хвилин проїхали мовчки, потім він знову повернувся і каже:

«Ви, вибачте, що я так сказав. Взагалі-то я дуже радий, що ми вам допомогли, і вас врятували, тому, що кожне людське життя — безцінне. Ви можете вже відпочити і зателефонуйте родичам, що з вами все в порядку.

Через кілька годин ми приїхали в Краматорськ, і перше, що він наказав — нагодувати нас. Ми разом зайшли в намет, і поки накривали на стіл, запитав, чи не проти ми, після того, як нас погодують, з кожним з нас поговорити. Я була настільки збентежена і налякана тим, що відбувалося, що запитала його — «А ви хто?». А він спокійно — «Начальник АТЦ, генерал Грицак» — ділиться спогадами одна із звільнених, Людмила.

Згадалось, що в 2002 році за звільнення заручниці з Рівного, високе звання Героя України з врученням ордена «Золота Зiрка» було присвоєно земляку генерала Грицака — начальнику Управління МВС Рівненської області генерал-майору міліції Анатолію Французу. Та стає паскудно на душі, за те, що Героями України було удостоєно власника «Курочки ряби» мільярдера Юрія Костюка, Григорія Омельченко – за операцію «Артекгейт», латифундиста Генадія Бобова, Юрія Бойко – фігуранта справи про «газові вишки», Володимира Литвина…

Більшість цих «Героїв» епохи Кучми та Ющенко. Варто віддати належне Петру Порошенко – його Герої правильні, за виключенням, можливо, Надії Савченко.

bbcccnn
генерал грыцак сбу
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В понедельник, 18 ноября, в помещении Каменского отдела полиции, что по проспекту Аношкина, 7/42 состоится выездной  личный прием граждан первым заместителем руководителя местной прокуратуры Олегом Катебой. Прием продлится с 10:00 до 12:00. Предварительная запись по телефону: (0569) 53-13-14. Читайте также: В Каменском разыскивают мать с двумя детьми.
Общество
Стоимость газа для нужд населения в Украине в ноябре выросла более чем на 600 гривен за тысячу кубометров в сравнении с предыдущим месяцем. Кроме того, был установлен новый тариф на газ. Об этом сообщается в пресс-службе "Нафтогаза". Цена газа для нужд населения и других потребителей, которые получают газ на условиях ПСО, в ноябре составит 4899 гривен за тысячу кубометров (без учета НДС, наценки газсбыта и транспортных расходов). При этом в компании отмеча...
Спорт
В турнире, который проходил 9 ноября в Кривом Роге, приняли участие 60 армрестлеров Днепропетровской области. Двое из них представляли Каменское. За главные награды боролись атлеты из Днепра, Жёлтых Вод, Каменского, Кривого Рога, Кропивницкого, Никополя, Новомосковска и Софиевки. Общий итог подводился по сумме результатов борьбы на правуюи на левую руки. Мастер спорта международного класса Дмитрий Сорока (КСЦ «Днепровец», тренер – Эдуард Аноткин) выступал...
Общество
Экс-нардеп из Каменского Виталий Куприй высказался относительно заявления руководителя партии «Слуга народа» Дмитрия Разумкова, а также сравнил его с Петром Порошенко. «Дмитро Разумков на з'їзді партії: ​​«Слуга Народу» – партія рекордів! Протягом двох місяців роботи в парламенті ми вже розглянули 272 законопроекти й ухвалили 77». Ура товарищи! Даешь 5-тилетку за 4 года! Петро Порошенко казав так само. Але у мене запитання до людей: чи стало вам краще жити...
Общество
В среду, 13 ноября, в Каменском временно изменится маршрут движения трамвая, курсирующего по маршруту №2. Об этом сообщают в КП «Информационные системы». «Коммунальное предприятие «Транспорт» сообщает! 13 ноября в связи с плановыми восстановительными работами с 10:00 до 13:00  движение трамвайных вагонов по маршруту №2 временно осуществляется по маршруту «ДЕПО 2 – Дунайская» - написано в уведомлении предприятия. Читайте также: В Каменском разыскивают мать...
Общество
Каменской центр подготовки и переподготовки рабочих кадров, строительства и автотранспорта отпраздновал свой 75-летний юбилей. - Искренняя благодарность за ваш труд, квалифицированные кадры, которые работают по всей Украине и прославляют наш город! Здоровья, вдохновения и успешного развития учебного заведения, - поздравила сотрудников заместитель городского головы Светлана Колесниченко. Без внимания не остался ни один работник Центра - все получили награды...
Происшествия
Южным отделением полиции Каменского устанавливается местонахождение без вести пропавшей женщины и двух ее несовершеннолетних детей, которые 5 ноября ушли с места проживания по ул. Дунайской и в настоящее время место их пребывания неизвестно. Биланова Ольга Руслановна, 1977 г.р. Приметы: рост около 170 см, на вид 40 лет, волосы темные до плеч, худощавого телосложения, имеет бородавку у носа. Была одета: в темные джинсы, красный пуховик и красные туфли. Била...
Общество
В минувшие выходные Каменское отметило два юбилея – центр подготовки и переподготовки рабочих кадров, строительства и автотранспорта отпраздновал свое 75-летние, и 50-летие со дня основания отметила школа №18. Представители политической партии «Бджола» присоединились к всеобщим поздравлениям, пожелали дальнейшего процветания и успехов в работе педагогическим коллективам. Представители партии вручили подарки – сертификаты для нужд учебных учреждений, которы...
Общество
Операторы Единой диспетчерской службы начали принимать заявки от жителей, которые столкнулись с проблемой полного или частичного отсутствия централизованного теплоснабжения. Операторы ЕДС оформят и передадут данные на коммунальное предприятие «Управляющая компания по обслуживанию жилого 7451фонда». Заявителю необходимо будет лишь дождаться приезда комиссии, которая составит акт о недогреве. На основании акта потребителю проведут перерасчет. Позвонить в ЕДС...