• Головна
  • Час продавати долар? Що відбувається з курсом та чому гривня зміцнюється
13:18, 2 березня 2023 р.

Час продавати долар? Що відбувається з курсом та чому гривня зміцнюється

Час продавати долар? Що відбувається з курсом та чому гривня зміцнюється

Курс долара в Україні за останній час зменшився і наблизився до показників серпня 2022 року. Згідно інформації на сайті Мінфіну, станом на початок березня середній курс купівлі-продажу долара в банках та обмінниках знизився з 40,2 до 38,5 гривень за 1 долар. Тобто за два місяці поточного року долар подешевшав на 1,7 гривні. Подібна ситуація і на чорному ринку.

Крім того, можна помітити здешевлення євро на готівковому ринку, хоча воно не таке значне. А саме, протягом двох останніх зимових місяців курс покупки цієї валюти в банках та пунктах обміну знизився з 42 до 40,4 гривень за 1 євро. На чорному ринку курс євро впав з 42,4 до 40,8 гривень.

Як зазначила в своєму звіті інвесткомпанія ICU, в останній тиждень лютого населення купувало валюту в більших розмірах, ніж продавало. Тим не менш, курс гривні продовжує стрімко зміцнюватись. Чому це відбувається, та на що розраховувати в подальшому, розбиралось видання «БізнесЦензор».

Причини падіння курсу долара - фінансова підтримка від міжнародних партнерів

Один з найбільш значимих факторів зміцнення української гривні – це надходження фінансової підтримки від західних партнерів, яке відбувається стабільно і у достатньо великих обсягах. Від початку 2023 року Україна вже отримала 4,2 млрд доларів з обіцяних пакетів допомоги: 3 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС та 1,25 млрд від США.

Свій вклад принесли неочікувані візити до української столиці президента США Джо Байдена, директорки МВФ Кристаліни Георгієвої, міністерка фінансів США Джанет Єллен, які стали підтвердженням намірів подальшої підтримки.

Наприклад, вже відомо про те, що планується виділення Світовим банком додаткового гранту на суму $2,5 млрд для підтримки бюджету України. Крім того, існують домовленості про виділення 10 млрд доларів грантів від США та 18 млрд євро від ЄС. Є сподівання і щодо отримання 5 млрд доларів від МВФ.

Саме за рахунок міжнародних партнерів буде покритий дефіцит держбюджету (за прогнозами, він може скласти цього року 38 млрд доларів).

Завдяки фінансовій допомозі міжнародні валютні резерви Нацбанку зросли за два місяці зими 2022-2023 рр. приблизно на 2 млрд доларів. А якщо буде надана очікувана допомога, то протягом року через валютні резерви НБУ пройде більше коштів, ніж там є зараз.

Якщо минулого року Нацбанк щомісяця фінансував бюджет приблизно на 40 млрд гривень, які в подальшому через бюджетні витрати опинялися на валютному ринку, і доводилось продавати валюту з резервів для «стерилізації» емітованої гривні, то сьогодні ситуація покращилась. Вперше з початку повномасштабного вторгнення НБУ не здійснював емісію гривні для покриття дефіциту бюджету через викуп облігацій внутрішньої державної позики.

Збільшення привабливості інвестицій у гривні

Нацбанку вдалось збільшити привабливість гривневих активів, що також позитивно впливає на зміцнення національної валюти. Це стало можливе завдяки вимогам до банків збільшити обов'язкове резервування під вклади до запитання і кошти на поточних рахунках.

Заморожуючи вже в більших розмірах частини з вкладів або поточних рахунків клієнтів на рахунках НБУ для виконання цієї вимоги, банки зацікавлені зменшувати залишки на поточних рахунках клієнтів. А це робиться шляхом збільшення відсотків за строковими вкладами. Тому деякі банки уже пропонують клієнтам перемістити гривню та валюту з поточних рахунків на короткі строкові депозити під більші проценти.

Перехід грошей з поточних рахунків на строкові депозити відповідно зменшує тиск на валютний ринок. Крім того, деякі банки обмінюють валюту на гривню для формування резервів, якщо вчасно не встигають сформувати обов'язкові резерви.

Одночасно з цим, НБУ дозволив банкам формувати половину цих резервів за рахунок випусків бенчмарк-ОВДП. Збільшення інвестицій в облігації приводить до збільшення потоків грошей, які спрямовуються на фінансування дефіциту бюджету. Задля компенсації банкам збільшення відсотків за депозитами Міністерство фінансів підняло ставки дохідності на первинних аукціонах з продажу облігацій (на аукціоні 28 лютого ставки склали 19,7% річних).

Таким чином, завдяки цьому Мінфін залучив з початку року на ринку більше, ніж потрібно погасити за попередніми випусками.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Д.Гетманцев зазначив:

Минулого року еквівалентну суму в місяць «друкував» НБУ, який викуповував військові облігації напряму у Мінфіну. Зараз вона залучається на ринкових умовах. Тоді це створювало значний профіцит ліквідності банків, посилювало тиск на ціни і обмінний курс, а зараз навпаки сприятиме зменшенню інфляційно-девальваційних ризиків через відмову від емісійного фінансування і зменшення навісу банківської ліквідності.

Початок посівної кампанії

Агровиробники, плануючи весняну посівну, створюють додатковий попит на гривню за рахунок збільшення обсягів продажу валюти. Тому тенденція зі зміцнення гривні збережеться і далі.

Разом з тим це залежить також від продовження дії «зернової угоди», яка є основним каналом експорту продукції українських агровиробників. Експорт зерна з одеських портів було розблоковано в липні 2022 року, а в листопаді угоду було продовжено до 18 березня 2023 року.

На даний час представники України вже звернулися до Туреччини та ООН з пропозицією продовжити дію угоди на рік і розширити її на порти Миколаєва.

Зараз наша держава через «зерновий коридор» експортує щомісяця до 3 мільйонів тонн зернової продукції. Якщо пропозиція буде прийнята, обсяги збільшаться до 6-8 мільйонів тонн.

Ситуація на міжбанківському валютному ринку

На міжбанку попит на валюту зберігається, але через активність продавців обсяги інтервенцій НБУ з резервів знижуються вже другий місяць поспіль. У лютому чистий продаж доларів Нацбанком перевищив 2 млрд. У січні обсяг інтервенцій НБУ на міжбанку становив 3,08 млрд доларів, а в грудні 2022 року - 3,16 млрд доларів.

Інвесткомпанія ICU розповіла:

На міжбанківському ринку клієнти банків продовжують активно торгувати валютою, і все частіше продаж переважає над купівлею. Проте загалом зберігається потреба в значних інтервенціях НБУ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#долар #курс долара #зниження курсу валют
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...