• Головна
  • День святого Георгія Побідоносця або Юр'їв день у 2023 році: які традиції та заборони існують у це свято
20:00, 4 травня 2023 р.
Надійне джерело

День святого Георгія Побідоносця або Юр'їв день у 2023 році: які традиції та заборони існують у це свято

День святого Георгія Побідоносця або Юр'їв день у 2023 році: які традиції та заборони існують у це свято

День святого Георгія (Юрія) Побідоносця входить у перелік найшанованіших та найважливіших свят церковного календаря. Крім того, у цей день існує величезна кількість традицій, яких віряни намагаються дотримуватись. Що можна і чого не варто робити в Юр'їв день, читайте далі.

Коли святкується та як правильно називається свято

Кожного року День Юрія Змієборця відзначається 6 травня. Цього року свято випадає на вихідний - першу суботу останнього місяця весни.

Варто зазначити, що існує декілька назв цього свята: Георгія Побідоносця, Георгія Змієборця, Юр'їв день тощо. Саме тому виникає багато питань, чому ж для назви одного й того ж святого використовують різні імена.

Справа в тому, що ім'я Юрій - це похідний варіант від імені Георгій.

Давні слов'яни вважали, що Юрій має особливі ключі, якими відчиняє двері весни і впускає у світ справжнє тепло. Саме з цього дня, за віруваннями, природа нарешті звільнялась від холодів, а все навколо починало буйно квітнути. Існувала навіть приказка: "Юрій землю відмикає".

Після приходу на територію Київської Русі християнства, населення дізналось про Георгія Побідоносця. За біблійною легендою він народився у заможній віруючій родині та жив у місті Бейрут.

Пізніше Георгій пішов служити до війська та отримав там звання воєводи і старшого воєначальника. Однак протягом служби він впевнився в несправедливому ставленні до християн, а тому вирішив допомогти людям усвідомити свої діяння й почав проповідувати Слово Боже.

Цар намагався переконати Георгія перейти в язичництво, однак той відповів відмовою, за що й був підданий тортурам. Аби зцілити Георгія, до нього явився ангел та загоїв його рани. Побачивши це, цар наказав відрубати голову проповідника.

За перемогу духу Георгія над царем його почали називати Побідоносцем. А тому своїм покровителем його часто вважають військові, а також хлібороби й скотарі.

Які звичаї та традиції існують

Раніше люди цього дня "слухали воду". Вони йшли до криниці та прислухались до звуків, якщо нічого не було чути, це означало, що майбутня зима буде теплою і короткою.

До того ж, уся вода в цей день вважалось цілющою, особливо це стосувалося ранкової роси, а тому люди вставали до сходу сонця і вмивались нею, аби уникнути хвороб. А молодь робила це, аби залишатися вродливими. Також господарі кропили росою дитинчат домашніх тварин, аби ті добре росли.

З цього дня пастухи виходили пасти худобу, а поля й городи починали засівати.

Також у ніч на 6 травня було прийнято вивішувати на вулицю вологий рушник. Якщо він встигав висохнути до ранку, то восени буде великий урожай.

Ще на Юр'їв день було прийнято ходити в гості на домашнє пиво та влаштовувати гуляння.

Крім того, вважалося, що саме на День святого Георгія вперше кує зозуля. Тоді дівчата запитували в неї, скільки ще часу їм бути в батьківській хаті. Якщо кування припинялось, значить варто було чекати на весілля у цьому році.

Які існують заборони

У народі вірять, що у День святого Георгія не можна робити деякі речі:

  • лихословити,
  • лаятися,
  • пліткувати,
  • бажати зла,
  • вишивати, шити чи в'язати,
  • користуватися гострими предметами і торкатися вовняних ниток,
  • брати до рук гребінці,
  • обрізати волосся.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#юр'їв день #день святого георгія побідоносця #традиції #історія #заборони
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...