
Чи корисний денний сон для дорослих і чи може він замінити нічний: відповідь лікарів

Фото: freepik.com
Деякі люди не упускають можливості подрімати годинку-другу вдень, вважаючи, що це піде тільки на користь. Інше навіть за сильної втоми не приляжуть до вечора, оскільки точно знають, що при пробудженні будуть почуватися розбитими. Треті ж взагалі ведуть нічний спосіб життя, тому денний сон для них – єдина можливість відновити сили.
Насправді у деяких випадках відпочинок вдень є правильним рішенням, а інколи він тільки завдає шкоди здоров'ю.
Коли спати вдень – корисно
Лікарі стверджують, що спати вдень можна, але щоб такий сон приносив користь, потрібно робити це правильно.
Основна функція денного сну – це зниження рівня кортизолу і, як результат, зняття стресу. Післяобідній відпочинок має носити переважно профілактичний характер. Іншими словами, спати вдень можна для того, щоб трохи відпочити, але не для того, щоб виспатися.
Лікарі зазначають такі правила денного сну
Сон не має бути занадто довгим. Оптимальна тривалість денного відпочинку - 30-35 хвилин. За цей час організм встигає відновити сили, нормалізується артеріальний тиск, знижається рівень стресу, проте не встигає початися фаза глибокого сну.
Пробудження – не пізніше, ніж за 4 години до вечірнього сну. Найкраще прилягти відпочити через 5-6 годин після пробудження вранці. До цього часу організм встигає втомитися і потребує короткого відпочинку. В ідеалі денний краще планувати в проміжку між 13.00 і 15.00. Після 15:00 краще не лягати, у такому випадку варто спланувати нічний сон раніше.
Приміщення має добре провітрюватися.
У якому випадку денний сон шкідливий
Якщо сон триває не більше години, тоді ви лише дрімаєте, але не спите повною мірою. Відповідно, пробудження не буде травматичним для організму, на відміну від сну, який триває 2 години.
При тривалому денному відпочинку сон переходить у глибоку фазу. Тоді варіантів лише два: або спати необхідні організму 5-7 годин, або прокидатися з головним болем через перерваний міцний сон.
Чи можна спати вдень замість ночі
Однозначна відповідь – ні. Біологічний ритм організму, закладений природою, неможливо безкарно збити, а потім налаштувати на власний розсуд. Той, хто регулярно виходить на нічні зміни, знає, як непросто відновитися.
Денний сон ніколи повною мірою не компенсує те, що організм не отримує в разі повної відсутності нічного відпочинку. Вдень і вночі відбуваються абсолютно різні фази сну, і якщо вдень ви лише дрімаєте, то вночі сон більш глибокий і тривалий.
У випадках, коли люди змушені працювати вночі і спати вдень, лікарі рекомендують ретельно стежити за роботою серцево-судинної системи, приймати вітаміни і регулярно брати відпустку, щоб відновлювати сили.