
Багаті люди – щасливіші? Щоз цього приводу думають вчені

Фото: freepik
Науковці провели дослідження, щоб вияснити, чи справді величина статків впливає на відчуття щастя людини і які суми можуть його забезпечити.
Якою благородною не виглядала би теорія "щастя не купиш за гроші", та в реальному житті у неї з кожним роком залишається все менше прихильників. Неправдоподібність такого твердження доводять і численні дослідження, проведені ученими з різних країн. З їхніх результатів чітко випливає, що рівень щастя таки пов’язаний з тим, скільки заощаджень у нас на рахунку.
Учені провели метааналіз, у якому розглянули результати останніх наукових праць, щоб розставити всі крапки над "і" в цьому питанні. Ще у 2020 році дослідники проаналізували дані Управління національної статистики й Індексу щасливої планети, щоб з'ясувати, яка сума в середньому потрібна британцю для щасливого життя. Тоді результати показали, що для щастя достатньо 42 800 доларів.
Через рік учені під керівництвом Метью Кіллінгсворта з Пенсільванського університету провели своє дослідження та виявили, що немає межі досконалості — для щастя "чим більше грошей, тим краще". Тепер соціологи з усього світу вважають, що бажання грошей пов'язане не просто з нашою "жадібністю", воно фактично є відображенням світу.
Справа в тому, що багаті люди, як правило, здоровіші, а хороше здоров'я також є запорукою щастя. Крім того, багаті люди вкладають гроші в себе, а не "в речі", які нібито можуть збільшити наше щастя.
Не останніми з переліку аспектів щастя є стосунки, задоволення від роботи та просто можливість насолоджуватися життям. І рівень достатку відіграє в цьому питанні не останню роль, адже дарує відчуття свободи й пропонує більше можливостей у всіх цих сферах.
Дослідники також виявили, що на відчуття щастя впливає те, наскільки ми порівнюємо себе з іншими. Якщо ми не відстаємо за рівнем життя від свого оточення, то відчуваємо вищий рівень добробуту, а отже, почуваємося щасливішими.
Цікаво, що інше дослідження також виявило, що діти багатих батьків мають більше проблем, ніж діти менш багатих батьків. Йдеться про такі ризики, як:
- депресії;
- занепокоєння;
- розладів харчової поведінки;
- зловживання психоактивними речовинами.
Дослідники також виявили, що разом зі збільшенням коштів на нашому рахунку, ми можемо ставати менш етичними та менш чуйними. Вчені пов'язують це з тим, що багатство вселяє почуття свободи. Чим багатшим ви стаєте, тим менше вас турбують проблеми та почуття тих, хто вас оточує, бо ви від них фінансово не залежите.
Учені з Каліфорнійського університету в Берклі та Сан-Франциско також виявили, що люди з нижчими доходами краще розуміють вираз обличчя інших і чутливіші до них.