
Скільки дітей має народити кожна українка, аби виправити демографічну ситуацію в державі

Кількість населення України невпинно скорочується. Таку тенденцію можна було спостерігати й до повномасштабного вторгнення з боку рф, однак нинішні реалії ще більш ускладнили ситуацію з народжуваністю та смертністю в державі. Демографи в інтерв'ю "Українській правді" розповіли, скільки теоретично має народити дітей кожна українка, аби забезпечити просте відтворення поколінь в державі.
Скільки дітей має народити кожна жінка в Україні для відтворення поколінь
Як зазначають демографи, аби виправити демографічну ситуацію в країні, кожна жінка має народити щонайменше 2 дитини. Однак дослідники зазначають, що в практичному плані досягнення такого результату є малоймовірним.
У 2021 році 1,2 дитини на одну жінку народжувалося. А для того, щоб забезпечити просте відтворення поколінь за українських умов смертності, треба, щоб пересічна жінка за своє життя народила десь 2,15 дитини, - стверджує директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи Елла Лібанова.
Однак, як зазначила дослідниця, за тих умов смертності, які є наразі в Україні, досягнення такого результату є абсолютно неможливим.
В жодній країні Європи такого немає (народжуваності на рівні 2,15 дитини на жінку - ред.), - додала Елла Лібанова.
Після початку повномасштабного вторгнення рівень народжуваності в Україні був на позначці 0,9 дитини на одну жінку. Однак у 2023-му році науковці прогнозують ще більше його падіння.
Під час війни ця тенденція, безумовно, буде поглиблюватися, але гірше, ніж у 2023 році (навіть якщо у 2024 війна триватиме), я не думаю, що буде. Ми розраховуємо, що показник буде десь 0,7 дитини на одну жінку - зазначила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.
Однак дослідниця прогнозує, що по завершенню війни рівень народжуваності в державі має суттєво зрости. І у такому випадку можна буде навіть очікувати повернення на довоєнний рівень. А як наслідок, статистичний показник може стягнути навіть позначки 1,5 дитини на одну жінку, в ідеалі – 1,6.
Однак, як наголосила Елла Лібанова:
Це все одно дуже далеко від того, що потрібно.