• Головна
  • Подорожчання пального в Україні на 1,5-2 грн: чому намір покриття дефіциту нафтопродуктів під час кризи змусить автовласників платити більше
12:20, 20 червня 2023 р.
Надійне джерело

Подорожчання пального в Україні на 1,5-2 грн: чому намір покриття дефіциту нафтопродуктів під час кризи змусить автовласників платити більше

Подорожчання пального в Україні на 1,5-2 грн: чому намір покриття дефіциту нафтопродуктів під час кризи змусить автовласників платити більше

Кроки, які хочуть зробити депутати для стабілізації і поліпшення ситуації з пальним в Україні, насправді можуть мати негативний ефект. По-перше, вони можуть призвести до повторення дефіциту, а по-друге, спричинити зростання цін на 1,5-2 гривні за літр. Мова йде про ідею депутатів щодо введення обов’язкових мінімальних запасів.

Дмитро Веремієв, СЕО мережі АЗС VST, пояснив виданню The Page, чому введення обов’язкових мінімальних запасів в Україні не на часі.

Що таке МЗНН і чому паливо може зрости в ціні

Комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у травні 2023 року розглянув законопроєкт № 9024, яким пропонується створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів (МЗНН) в Україні.

У документі говориться, що відповідний запас має формуватися шляхом щорічного перерахування усіма учасниками трьохвідсоткових часток від запропонованого ними на ринку пального.

Завдяки таким змінам можна частково навести лад на ринку пального, адже зникнуть тіньові обсяги продажів. Водночас у довгостроковій перспективі ці нововведення призведуть до монополізації ринку.

На думку експерта, малі трейдери вимушені будуть полишити ринок через нестачу оборотних коштів і неспроможність оплачувати зберігання пального. А великі мережі зможуть нарощувати обсяги продажів за рахунок збільшення кількості клієнтів.

Минулого року саме завдяки малим постачальникам вдалося налагодити безперебійне постачання палива. Якщо ці учасники ринку будуть витіснені, ризики повторення дефіциту зростуть.

Варто також враховувати, що пальне — це біржовий товар, і вартість його не статична. Тому у разі просідання цін без фінансових втрат для бізнесу неможливо буде продати великі запаси палива з баз. Тому ці ризики закладатимуться у ціну і будуть перенаправлені на гаманці кінцевого споживача. За мінімальними підрахунками, це плюс 1,5−2 грн на літр пального.

Ще одним аргументом не на користь рішення депутатів є ракетна небезпека. Адже примушення бізнесу зберігати великі запаси палива, коли фр запускає ракети по нафтобазах, видається проблематичним. Якщо ці запаси будуть втрачені, кошти за них ніхто вже не поверне.

Крім того, на відміну від дизпалива та бензину, для автогазу немає умов для збереження у великих обсягах.

Все це наводить на думку, що ідея введення обов’язкових мінімальних запасів має раціональне коріння, але її реалізація доцільна тільки після війни. На даний час це буде тільки додатковим важелем адміністративного впливу на бізнес.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пальне #пыдвищення цін
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...