• Головна
  • Що буде з курсом та валютними обмеженнями: у Нацбанку пояснили, як і коли відбудеться повернення до плаваючого курсу
11:30, 28 вересня 2023 р.
Надійне джерело

Що буде з курсом та валютними обмеженнями: у Нацбанку пояснили, як і коли відбудеться повернення до плаваючого курсу

Що буде з курсом та валютними обмеженнями: у Нацбанку пояснили, як і коли відбудеться повернення до плаваючого курсу

Національний банк України повідомив про наміри повернутися до плаваючого курсоутворення, але не відразу, а поступово, поки не сформуються належні стійкі передумови. Завдяки цьому вдасться посилити стійкість економіки та валютного ринку до зовнішніх та внутрішніх змін, розповіли у пресслужбі регулятора.

Детальні плани НБУ в частині валютно-курсової та монетарної політики відображені у Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування, що була оприлюднена у липні 2023 року.

В НБУ зазначили, що фіксація офіційного курсу та жорсткі валютні обмеження, які були запроваджені на початку повномасштабного вторгнення рф, дали змогу запобігти паніці, сприяли адаптації бізнесу та населення до воєнних умов. Проте переваги цих заходів починають поступатись впливу їхніх недоліків.

Україна вже мала позитивний досвід із гнучким курсом, коли до нього перейшли після кризи 2014-2015 років. Після цього до 24 лютого 2022 року, попри коливання відповідно до ситуації на ринку, курс гривні залишався відносно стабільним. Завдяки гнучкості держава не накопичувала валютних дисбалансів, натомість позбулась валютних криз і нарощувала міжнародні резерви.

Режим керованої гнучкості

Водночас про перехід до плаваючого курсоутворення чи "відпускання" курсу навіть у середньостроковій перспективі не йдеться. Спочатку, коли будуть сформовані стійкі передумови, НБУ перейде до керованої гнучкості, - наголошують у НБУ.

Необхідність переходу до режиму керованої гнучкості продиктована умовами повномасштабної війни, обмеженням експортних можливостей та припливу інвестицій, через що виникає валютний дефіцит. Вирішити цю проблему якраз допоможе керована гнучкість, що дозволить покрити дефіцит, не допускаючи ні стрімкого послаблення гривні, ні значного посилення.

До того ж особливо на перших етапах нового курсового режиму, Національний банк суттєво обмежуватиме рухи курсу як в один, так і в інший бік, - зазначає регулятор.

При цьому очікується, що курсова стійкість зберігатиметься у результаті продажу валюти НБУ, а заощадження громадян будуть захищені завдяки високим ставкам за депозитами у гривні.

Пом’якшення валютних обмежень

Цей процес відбуватиметься у три етапи:

  • мінімізація множинності обмінних курсів, збільшення можливостей для проведення торгових операцій бізнесу, сприяння новим кредитам та інвестиціям;
  • лібералізація торгового фінансування, управління валютними ризиками банків, можливості репатріації відсотків за "старими" боргами;
  • поступове зменшення валютних обмежень до "довоєнного" рівня.

Конкретні дати для переходу до більш гнучкого курсу чи пом'якшення обмежень не встановлюються, на чому наголошують у Нацбанку. Перед кожним наступним кроком НБУ аналізуватиме, чи створені для цього належні умови, враховуючи такі фактори:

  • темпи зростання споживчих цін;
  • рівень міжнародних резервів;
  • процентні ставки тощо.

Фінальна мета реалізації Стратегії – поступове повернення до інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням, як це було до повномасштабної війни. Повертатися до нього НБУ також буде лише за наявності відповідних передумов і це не питання найближчої перспективи, - резюмує регулятор.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#повернення до плаваючого курсу #плаваючий курс #НБУ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...