• Головна
  • Чи має право поліція перевіряти телефони громадян під час воєнного стану: юристи розповіли про важливі нюанси
14:00, 21 жовтня 2023 р.
Надійне джерело

Чи має право поліція перевіряти телефони громадян під час воєнного стану: юристи розповіли про важливі нюанси

Чи має право поліція перевіряти телефони громадян під час воєнного стану: юристи розповіли про важливі нюанси

Під час воєнного стану в Україні права та свободи громадян можуть законно обмежуватися. Проте деякі представники правоохоронних органів можуть цим зловживати. У зв'язку з цим багатьох українців цікавить, чи мають право поліцейські перевіряти телефони. Відповідь на нього дали юристи Олександр Курявий та Нікіта Муренко Фактам ICTV.

Чи дозволена законом перевірка телефонів поліцією

Згідно з українським законодавством, надання мобільного телефону громадянина на перевірку може відбуватися лише за відповідного рішення суду. У протилежному випадку надавати чи ні пристрій поліції є добровільною справою, тому якщо представники поліції відбирають телефон, вимагають паролі, залякують, ці дії – протиправні.

Водночас із запровадженням воєнного стану деякі права людини були обмежені. Зокрема обмежуються права, закріплені у ст.31 Конституції, що гарантують таємниці листування і телефонних розмов.

Під час воєнного стану право на перевірку документів в осіб, огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян надається таким органам:

  • Нацполіція;
  • СБУ;
  • Нацгвардія;
  • Держприкордонслужба;
  • ДМС;
  • Держмитслужба;
  • ЗСУ.

Це закріплено постановою Кабміну №1456 від 29.12.2021 року.

Також, за словами юристів, в Україні в умовах воєнного стану передбачена кримінальна відповідальність за розповсюдження інформації про направлення, переміщення озброєння, рух або розміщення військових формувань. Це передбачено ст.1142 Кримінального кодексу.

У разі підозри, що людина на відповідних пристроях зберігає дані про заборонені об’єкти, уповноважена особа може перевірити телефон на наявність на ньому таких фото та відео, –пояснили фахівці.

Якщо людина під час воєнного стану підозрюється у скоєнні кримінального злочину, і для цього є достатні підстави, поліція може проводити повноцінний огляд, зокрема перевіряти її особисті листування.

Якщо таких підстав у поліції немає, допустима лише поверхнева перевірка – візуальний огляд людини та її речей. Під час такої перевірки громадянин має самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Таким чином, безпідставний огляд і вимоги передати телефон в руки поліцейському не передбачені законодавством. Лише якщо під час перевірки правоохоронці виявлять ознаки складу кримінального або адміністративного правопорушення, громадянина можуть затримати, вилучити речі та повністю оглянути їх.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#перевірка телефону #поліція
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...