• Головна
  • Чому українці масово кинулися в банки: гроші знімають так само активно, як перед російським вторгненням 2022-го
15:47, 4 березня
Надійне джерело

Чому українці масово кинулися в банки: гроші знімають так само активно, як перед російським вторгненням 2022-го

Чому українці масово кинулися в банки: гроші знімають так само активно, як перед російським вторгненням 2022-го

З початку 2024 року українці активно виводять готівку з банківських рахунків. Попри те, що це стосується не дуже великої частки від загальної суми депозитів, відтік грошей вражаючий - десятки мільярдів гривень. Наскільки серйозною є проблема та з чим пов'язана така тенденція, пише BBC.

Чому скорочуються обсяги депозитів

Від початку повномасштабної війни банківська система демонструє відносну стійкість і стабільність, завдяки чому довіра українців зберігається. Однак у січні 2024 року відбулося скорочення депозитів: гривневі вклади як від населення, так і від бізнесу, зменшилися приблизно на 50 мільярдів гривень.

За словами голови парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики Данила Гетманцева, це найвищий показник скорочення гривневих депозитів від початку війни. Така ж тенденція продовжилася й у лютому.

Гетманцев зазначив, що загалом скорочення банківських вкладів, хоч і в менших масштабах, є типовим для початку року.

Ця тенденція спостерігалась у дев’ять з десяти останніх років. Хоча звісно для кожного року є своя специфіка, як це було, наприклад на початку 2015 року або 2022 року, - сказав він.

Проте навіть торік, коли відбувалися масовані атаки на енергетичну інфраструктуру та відключення електроенергії, такого відтоку коштів, як зараз, не спостерігалося. Подібного рівня активність була зафіксована на початку 2022 року, напередодні повномасштабної війни.

Колишній міністр економіки Богдан Данилишин також визнав однією з причин ситуації, що склалася, існування фактору сезонності.

Висока база порівняння грудня, як правило, пов’язана з виконанням бюджетних контрактів. В січні натомість надходження на рахунки клієнтів є меншими на тлі традиційно високих для зими витрат на імпорт. Це призводить до зменшення залишків коштів на рахунках бізнесу та населення, - пояснив експерт.

Тобто відтік вкладів - сезонне явище, характерне для цього періоду і в попередні роки. Водночас в інші періоди, навіть під час війни, українська банківська система демонструє зростання кількості вкладі. Частково це пов'язано із державною гарантією на 100% вкладів під час воєнного стану.

Як пов'язаний відтік депозитів із законопроєктом про мобілізацію і контролем НБУ

Крім фактору сезонності, Данило Гетманцев пов'язав відтік депозитів українців із можливим ухваленням пропозиції щодо блокування рахунків осіб, які ухиляються від мобілізації. У той же час він підкреслює, що ця ініціатива не знайшла підтримки.

Зі свого боку, економісти та оглядачі, пояснюючи відтік депозитів, звертають увагу на те, що посилення контролю чи блокування не обов’язково може бути пов’язано із мобілізацією. Це також може стосуватися економічних та податкових заходів, в рамках яких уряд прагне посилити контроль над фінансами громадян.

Невдоволення громадян викликало і повідомлення НБУ про можливість доступу податкової до повних номерів банківських карток українців та операцій за ними. Усе це також впливає на бажання українців "світити" власні доходи на банківських рахунках.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#відтік грошей #українці знімають депозити
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...