
Новий дипломатичний хід: Трамп анонсував переговори з путіним і Зеленським

На світовій шахівниці — новий хід. І він не фігура, а ціла партія. Дональд Трамп, який ще кілька місяців тому обережно балансував між обіцянками миру й санкцій, тепер замислився про прямий діалог: спершу з Путіним, а потім — із Зеленським. Без Європи, без зайвих гравців. Лише ключові сторони й, можливо, нова дипломатична глава.
Із чого все почалося
Під час закритої телефонної конференції 6 серпня, де були присутні лідери Великої Британії, Німеччини, генсек НАТО та кілька американських високопосадовців, Дональд Трамп озвучив доволі амбітну ідею. Як повідомляє The New York Times, він має намір найближчими днями зустрітися з Володимиром Путіним. А після цього — організувати ще одну розмову, але вже з участю Володимира Зеленського.
Європейцям, щоправда, місця у цих планах не знайшлося. Таке собі "виключне тріо": США — Росія — Україна. Решті — спостерігати.
Що відомо про підготовку
Перед анонсом можливих переговорів до Москви вирушив спецпредставник президента США — Стів Віткофф. Там, у кремлівських кабінетах, він провів майже три години за закритими дверима. Сторони назвали розмову "конструктивною", хоча про конкретні домовленості не повідомили.
Варто зазначити, що Віткофф — не кар’єрний дипломат, а забудовник і бізнесмен, якого Трамп нещодавно призначив своїм спеціальним посланцем. Виглядає нестандартно, але, схоже, саме це і є стратегія — ламати шаблони, які не працюють.
Цікаво, що...
Поки готуються переговори, у Вашингтоні паралельно доводять до фіналу новий пакет санкцій проти Росії. За інформацією кількох джерел, йдеться про вторинні обмеження, які можуть серйозно вдарити по країнах і компаніях, що досі співпрацюють із РФ. І що цікаво — ці санкції можуть запустити буквально в п’ятницю. Тобто, однією рукою — переговори, іншою — тиск.
Чи готові до діалогу Путін і Зеленський
Це ключове питання, на яке наразі немає прямої відповіді. Але деякі сигнали вже з’являються.
- Зеленський, за інформацією кількох ЗМІ, таки брав участь у телефонному обговоренні з Трампом. І це вже свідчить про певний рівень контакту.
- Кремль поки офіційно не підтверджує жодної зустрічі, але не заперечує сам факт переговорів з Віткоффом. Це — обережна дипломатія.
З огляду на відсутність європейських посередників, США можуть отримати ексклюзивну позицію: єдиний медіатор, який одночасно тримає контакт з обома сторонами конфлікту.
Що стоїть за такою стратегією
Ідея зустрічі без участі ЄС — не просто символічний жест. Це чіткий сигнал: Америка хоче вирішити ситуацію по-своєму. Для Трампа це може бути шансом показати свою ефективність не лише перед американським виборцем, але й на міжнародній арені.
Для Путіна — можливість зняти частину тиску, домовившись напряму, без складних європейських умов.
Для Зеленського — ризик і шанс одночасно. Адже тристоронні перемовини без європейської підтримки можуть як посилити українську позицію, так і поставити її у складні рамки компромісів.
А тепер — ще глибше: чому зараз
Можна припустити, що Трамп відчуває момент. На фоні втоми Європи від затяжної війни, економічних втрат і розчарування у форматах типу "Рамштайну", США можуть спробувати запропонувати простішу формулу: один стіл, три лідери, швидкі рішення. До того ж, зростає тиск на внутрішньому фронті: виборча кампанія Трампа вимагає сильного зовнішньополітичного кроку. Миротворець — непоганий імідж.
Що це змінить
Можливо, нічого. А можливо — все. Перша спільна зустріч США, РФ і України після 2022 року — це не просто подія, а потенційна вилка для розвитку подій. У залежності від її результатів, ситуація на фронті може або стабілізуватись, або загостритись.
Ризики? Колосальні. Але й можливість зрушити з мертвої точки — реальна. І на тлі втоми світу від новин із фронту, будь-який шанс — вже щось.
Світ балансує між надією і скепсисом. Одні готують санкції, інші — домовляються про зустрічі. Трамп запускає дипломатичну гру на своїх правилах. І, хоч наслідки поки що непередбачувані, одне зрозуміло точно: політичне поле зміщується. І комусь доведеться зробити перший хід.