
Невтішні прогнози експертів: скоро долар сягне 42 грн і банки почнуть притримувати валюту

Готівковий курс долара в Україні може незабаром підскочити внаслідок зниження обсягів надходження валютної виручки. Експерти передбачають, що зростання може відбутись до позначки 42 гривні.
Коли долар підскочить угору
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин прогнозує, що зростання готівкового долара до 42 гривень ймовірне напередодні повернення до плаваючого курсу. Адже тоді банки можуть почати "притримувати" валюту з розрахунком на зростання котирувань.
В очікуванні зростання фіксованого курсу банки видаватимуть валюти менше, і курс почне потроху підніматись угору.
У підсумку готівковий ринок може зрости відсотків на п'ять відносно очікуваного рівня міжбанку, до 40 – 42 гривень за долар, і далі коливатиметься в цих межах, – вважає аналітик.
Водночас, як підкреслив Андрій Шевчишин, повернення до плаваючого курсу не буде одномоментним. Цьому передуватимуть тривала підготовка та проведення стрес-тестів всієї системи.
Щодо курсу протягом літа 2023, інший експерт, економіст Олег Гетман, вважає, що наразі досить складно це передбачити. Це пов’язано з тим, що курс знаходиться під значним впливом міжнародної допомоги Україні та подій на фронті.
Коливань курсу не уникнути
Голова правління Юнекс Банку Іван Світек вважає, що значних змін готівкового курсу долара слід очікувати лише ближче до зими 2024 року. У цей період дрібні та середні фермери готуватимуться до посівної кампанії та продаватимуть валюту.
При цьому банкір зазначає, що до цього часу до падіння обсягів валютних надходжень можуть додатись і багато інших чинників. А спрогнозувати, якими вони будуть, зараз неможливо.
Іван Світек на даний час не бачить серйозних загроз для готівкового курсу, що пояснює насамперед стабілізаційними заходами, що вжиті Нацбанком. Він наголошує:
Останнє рішення регулятора підвищити ліміт продажу готівкової валюти населенню вплинуло на готівковий ринок, давши поштовх до зміцнення курсу. Коливання готівкового курсу в будь-якому разі неминучі, просто через значну частку спекулятивної складової на цьому ринку. Але на тривалі шокові стрибки я не очікую.
Падіння обсягів валютних надходжень - причини
У Нацбанку вважають, що наразі є дві причини, через які може суттєво похитнути стабільність гривні:
- можливе призупинення "зернової угоди";
- чинна заборона на експорт ряду найменувань аграрної продукції до сусідніх країн ЄС.
Обмеження експорту ускладнить діяльність аграріїв – вони будуть змушені зменшувати посіви. Це матиме негативний вплив на економічну активність та підвищить тиск на обмінний курс.
Скільки валюти може втратити Україна
У НБУ зазначили, що у разі подальшого блокування зернового експорту в сусідні країни Україна втрачатиме 270 мільйонів доларів на місяць. Крім того, втрачатимуться:
- 290 млн доларів на місяць – у разі непродовження дії "зернового коридору";
- 800 млн доларів на місяць – якщо ці два обмеження діятимуть одночасно (з урахуванням надходжень від переорієнтації на альтернативні шляхи поставок).
Коли фіксований курс скасують
Голова Нацбанку Андрій Пишний раніше повідомляв, що скасування фіксованого курсу долара залежить не від конкретних часових рамок, а від того, коли настануть необхідні макроекономічні умови, зокрема:
- зменшення ролі НБУ в балансуванні ринку;
- надання інфляції функції номінального орієнтира для ринкових очікувань.
Тож замислитися над очікуваним стрибком долара вже зараз варто тим, хто має великий готівковий запас гривні.