
Ціна новорічної вечері: скільки українцям доведеться викласти за святковий стіл цьогоріч

Новий рік знову приходить у непростий для країни час. Четвертий рік поспіль українці зустрічають свята під звуки повітряних тривог, з обмеженими бюджетами й дуже уважним поглядом на цінники в магазинах. Святковий стіл ніхто не скасовує, але рахувати доводиться буквально кожну гривню.
Святкове меню під тиском цін
Новорічний стіл у 2026 році вийде дорожчим, ніж торік. Найбільше грошей "з’їдять" м’ясо, ковбаси, сири, алкоголь і традиційні святкові делікатеси. Овочі, до речі, цього разу стали приємним винятком - вони помітно подешевшали.
Причини зростання цін залишаються знайомими: війна, складна логістика, дороге пальне, проблеми з електроенергією. Усе це лягає в собівартість продуктів, а зрештою - в чеки покупців.
Скільки коштуватиме новорічний стіл 2026
Аналітики Інституту аграрної економіки порахували, у яку суму обійдеться традиційний новорічний стіл. За основу взяли середні ціни в супермаркетах станом на середину грудня 2025 року. За словами директора інституту, академіка НААН Юрія Лупенка, стандартний набір страв для родини з чотирьох людей тягне приблизно на 3 980 гривень. Це на 10,7% більше, ніж наприкінці минулого року.
Цифра, м’яко кажучи, відчутна. І це без особливих надмірностей.
Класика без якої нікуди
Без салатів новорічний стіл уявити складно. Той самий Олів’є знову б’є по гаманцю. Три кілограми салату обійдуться майже у 407 гривень - приблизно на 6% дорожче, ніж торік.
Найболючіше зросла ціна на ковбасу. Пів кілограма тягне десь на 180 гривень, а подорожчання перевищило 12%. З іншого боку, овочі цього року трохи "врятували ситуацію".
Картопля подешевшала більш ніж удвічі - за 580 грамів доведеться віддати близько 8,5 гривні. Морква й цибуля теж стали значно доступнішими. Але яйця, консервований горошок, солоні огірки та майонез підтягнулися вгору - плюс 5–15% до ціни.
Оселедець під шубою: риба дорожча за все
Схожа картина і з оселедцем під шубою. Загальна вартість салату - близько 175 гривень. Основну частину суми формує риба: пів кілограма філе коштує приблизно 135 гривень.
Овочі для цього салату, навпаки, подешевшали на 50–60%. Буряк, картопля, морква та цибуля цього разу не стали фінансовим ударом.
М’ясо і молочні продукти: найдорожча частина
М’ясо у 2026 році - одна з головних статей витрат. У середньому м’ясні продукти подорожчали на 23%.
- 350 грамів сирокопченої ковбаси - близько 410 гривень;
- бекон - 276 гривень за пів кілограма;
- свинина - 339 гривень за кілограм.
Куряче філе формально залишається найдешевшим варіантом, але саме воно подорожчало найбільше - майже на 40%, до 244 гривень за кілограм. Загалом м’ясна частина новорічного столу тягне приблизно на 1 269 гривень.
Молочні продукти теж додали в ціні. Твердий сир - 176 гривень за 300 грамів, що майже на 20% більше, ніж торік. Вершкове масло подорожчало на 14%, і пачка 200 грамів коштує близько 118 гривень.
Овочі, фрукти та святкові дрібниці
На овочі в середньому піде близько 473 гривень - це приблизно на 5% менше, ніж минулого року. Фрукти стали ще доступнішими: мандарини, банани й лимони разом обійдуться приблизно у 200 гривень, що на 22% дешевше, ніж торік.
Солодке й напої теж додають до чеку. Батон коштує близько 35 гривень, кілограм шоколадних цукерок - 326 гривень. Пляшка шампанського - 239 гривень, бренді - 278. Безалкогольні напої подорожчали найвідчутніше: соки, газована вода й мінералка разом потягнуть майже на 150 гривень.
Святкові делікатеси - окрема стаття
Якщо додати до меню делікатеси, сума різко зростає. Баночка червоної ікри коштує в середньому 469 гривень, червона риба - близько 344 гривень за 180 грамів. У такому разі загальна вартість новорічного столу може сягнути майже 4 800 гривень.
Причини та реальність
Юрій Лупенко пояснює подорожчання просто: війна, скорочення виробництва, збої в логістиці, дорожче пальне й електроенергія. Частково ситуацію пом’якшив рекордний урожай овочів, але загалом новорічний стіл усе одно подорожчав більш ніж на 10%. Для багатьох родин це означає ще уважніше планування і ще більше компромісів навіть у святкові дні.